Web Statistics Тагови - Burevesnik
Macedonian Albanian English

Ексклузивно Корупција Ехо Пари Балкан Свет Буревесник Видео Галерија Сите Вести

 • "Керозин" смрди на кокаин...

  Неколку години по ред жителите на Неготино немо го набљудуваат растот на империјата на Љупче Пецов Ѓаволот, сопственик на „АЛМА КОМЕРЦ„. Знаат Неготинчани дека наркотрговија а не трговија со

  ...
 • ,,Денесоски,, фирма за измама и разградба

  Денес веројатно нема да ви се верува, ама на 18. Март 2011. по мое службено маил обраќање до Сашо Денесоски, повеќекратен измамник, мешетар, даночен затајувач, градежник, јавно-приватен партнер

  ...
 • Also sprach Gruevski

  Da bi ljudima van Makedonije koji su juče NAPRASNO saznali iz svojih medija da je u Makedoniji pokušan DRŽAVNI UDAR, bilo jasno šta se ustvari desilo, prevodim integralno izjavu premijera Nikole

  ...
 • Crvenkovski rušio ESM, Gruevski diže EVN!


  Koalicija interesa i ekstra profita je jača od svih “makedonskih preporoda” i njihovih kvazi ideologija, ali i Direktiva iz Brisela. Baš tu trebamo tražiti razloge zašto deo intelektualne

  ...
 • Kulminacija MAKEDONSKOG apsurda

  U toku jučerašnjeg dana, nakon prvih vesti da je u Makedoniji izvršen pokušaj državnog udara, mediji sa Balkana (pozitivni izuzetak je Al Jazeeira) i mnogi drugi iz evropskih zemalja su većinom

  ...
 • Makedonija je na putu ka diktaturi

  Makedonija sprovodi svoje opozicionare kao što je Alexandar Dinevski u zatvor. To već odavno nije jedini skandal u zemlji koja je kandidat za ulazak u EU. No ipak iz Brisela se ne moze čuti više

  ...
 • Mладенов е жртва на новата афера во Телеком

  Долга е низата на ликвидирани поединци, штетни по криминалната „агенда„ на Владата на Никола Груевски. Нема да ги набројувам по име и презиме, ги знаете сите до еден: исчезнати, „самоубиени“,

  ...
 • Partizanov Tandem Snova - Gazda FALI & Ptrcko ĐURA...

  Impresivna je lista fudbalera sa Balkana, onih koji su izrično VLASNIŠTVO fudbalskog menadžera i mešetara Falija Abdilgafara Ramadanija. Doslovce ih

  ...
 • ŠPIJUN je privremeno sprečio Cvetanova da kaže istinu o Toši...

  Za mene lično, HITNOST i hitna TAJNOST u i nakon akcije ŠPIJUN u Skoplju, nije nikakvo iznenadjenje. Brzopleta i lično od mene isprovocirana akcija vladajuće MVR DPMNE u Makedoniji, ima samo

  ...
 • Stevco's WAY

  Стевчо Јакимовски секако без конкуренција уште сега на почетокот на годината е најголемата контроверза во оваа турбулентна година за Македонија. Со одлуката да позајми печат од Драгиша Милетиќ и

  ...
 • АД "Охрид" епицентар на криминалот

  Да бидеш двапати по четири години градоначалник на Охрид и да ја дотераш општинската каса до минус од 50 милиони евра треба да си или хедонист и плејбој од светски глас или клептоман кој помислил

  ...
 • Ало Велес! Ало Телеком!

  Истражниот судија во случајот на ликвидацијата на Никола Младенов на влезот во Скопје, на 26. март о. г. пред полноќ, не само што не смеел да бара, туку не смеел ниту да помисли да го бара

  ...
 • Алчниот конвертит Арсенчо

  Многумина би сакале да дознаат кој е најбогатиот кривопаланчанец и колку „трнлив„ е неговиот пат до успехот и капитал од 5,5 милиони евра, според АНКЕТНИОТ ЛИСТ, без сокриените пари под перница.

  ...
 • Атанаско и неговото султанско владеење

  Од Охрид добив допис од член на МВР ДПМНЕ. Детално опишува како функционира локалната екипа на Сашо Мијалков и Никола Груевски. ФАМИЛИЈАРНО, како и низ цела Македонија! Не менував ништо во

  ...
 • Битка за седиштето на СДСМ

  Најавата на лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски и неговите колеги пратеници, доцна попладнето на 23.12. дека ќе го се обидат да спречат Собранието насилно да донесе Буџет по вкус на Никола

  ...
 • Бобо, средовечниот ,,фалц,, вундеркинд

  Во февруари 2016 Божидар Јанковски викан Бобо, долгогодишен директор на ДАЈНЕРС Македонија, од ЈО на РМ беше осомничен во аферата ,,КИРИЈА,,. Наводно си издавал сам на себе станови под кирија. За

  ...
 • Генерал Методија Величковски манијак, ,,спонзор,, и експерт за ,,редење,,

  Случајот од 2008 година неуспешно е прикриен и уште понеуспешно покриен, за да може да напредува тогашниот полковник Методија Величковски до функцијата началник на генералштабот на АРМ, на која и

  ...
 • Гидеон Сандел, хроника на совршено убиство

  Загинувањето на Гидеон Сандел на Матка за мене воопшто не е несреќен случај. Напротив! Доказ за тоа е молкот на комплетната македонска јавност, особено политичката елита на власт, ама и

  ...
 • Голи Оток во ,,Бардовци,,

  Ова е сведоштво на инспектор од УБК, еден од неколку десетини неистомисленици, непослушници и неподобни за директорот Сашо Мијалков. Поминал низ специјален третман во импровизиран затвор сред

  ...
 • Денесоски началник на сектор за измами

  Не морате да верувате дека ВМРО ДПМНЕ за време на раководењето со МВР од 2006. до денес има формирано Сектор за измами во ова министерство. Со Јанкуловска и Мијалков се е можно. Од пресудата на

  ...
 • Доста Димовска е нарачател на убиството на Тушевски и Јанев

  Ниту 11 години по ликвидацијата на Марјан Тушевски и Кире Јанев, не стивнуваат бранувањата, префрлувањата вина, обвинувањата на „осомничени“ и „сигурни егзекутори“.
  Напротив, со

  ...
 • Дракче „трговачка куротресина„

  Сите овие години наназад сметав дека Драган Павловиќ Дракче не е вреден за еден ваков текст. Ама и тој си седеше мирен. Знае дека е кабает, дека со мене не треба да се чепка, дека премногу знам,

  ...
 • Затворот „Шутка„ легло на организиран криминал

  Долгови кон добавувачи, привилегии за подобни притвореници, санкции за неподобни, мобинг кон непослушни и некооперативни вработени, експресно бркање од работа на вработени без почитување

  ...
 • Изборна идентификациона трагикомедија

  Да подсетам, година и пол бев надворешен член на Комисијата за избор на најповолен понудувач на тендерот за пасоши и лични карти. Месец дена по одлуката јавно соопштив дека тендерот е наместен,

  ...
 • Киров нашата служба го создаде ВМРО ДПМНЕ

  Има ли Бугарија добро разузнавање? Тема на емисијата Слободна зона, во која на 16. јуни гостуваше поранешниот шеф на бугарското разузнавање, генерал Кирчо Киров. Директен повод Киров да му

  ...
 • Кој го штити измамникот Денесоски?

  Веќе најавивме дека пред македонската јавност ќе истапиме со докази за начинот на кој „функционира„ Сашо Денесоски, охридскиот измамник, манипулатор, „бизнисмен„, новинар и близок пријател и

  ...
 • Колку чини вистината на Лупевска!?

  Ова е сторија, раскажана од директен учесник во настаните во 2001. година во Македонија. Бил вработен како преведувач при една странска мисија и сето она што се случувало на терен во тој критичен

  ...
 • Москва Рочену не верује

  Црногорска али и српска јавност никако да сазна дуго година скривану тајну великих пријатељa и бизнис сарадника Богољуба Карића, Милана Роћена, Беџета Пацолија и Екрема Лукаја. Овај квартет је

  ...
 • На Павловиќ одамна му „лепело рачето„...

  Во време кога крадците по Скопје биле реткост и секој поискусен МИЛИЦАЕЦ ги знаел на памет нивните имиња, презимиња и прекари, во време на СФРЈ, во време на чесна, ефикасна и превентивна политика

  ...
 • Наџински насилно до втор мандат

  До каде, поточно до кое дно оди политичкото и физичкото насилство на ВМРО ДПМНЕ, кристално јасен пример е Берово. Штета е штоа немаат срам, а немаат поради дивјачката бескрупулозност што ја

  ...
 • Нарко Коњ со гулубарска маана

  Нецела година наназад „главен и одговорен уредник“ во Агенцијата за обезбедување „СГС“, безбедносна сила која полека прераснува во параполициска единица, за Тетово, Гостивар, Кичево и Дебар е

  ...
 • Оdbrana i poslednji dani Dragana Djurica...

  Predizborni udarac srpskoj Vladi, zadat od Evropske unije u vidu INSISTIRANJA na hitno rešavanje t. j. sankcioniranje krivaca za 24 kriminalne privatizacije srpskih privrednih giganata,

  ...
 • ПЕТРОВСКИ: Зоране, не трескај глупости!

  Веднаш по објавувањето на продолжението на текстот посветен на погибијата на Никола Младенов, од делот на текстот „Ало Велес! Ало Телеком“ кој има индиректна врска со загинатиот основач и новинар

  ...
 • Плацебо тефтер корупција

  Благоја Механџиски Зегин неколку децении во Македонија и регионот се претставува како хуман, благороден и чесен бизнисмен кој освен што тера фармаколошки бизнис, паралелно им помага на луѓето. Се

  ...
 • Пред погибијата Младенов се сретнал со Јанакиески и Зекиров

  Низ тешка и исцрпувачка и однапред промашена петмесечна истрага, македонските медиуми здружено се потрудија да избегаат од очигледните причини за погибијата на Никола Младенов. Никој, ама баш

  ...
 • Проширено и надградено велепредавство

  Ниту последниот меѓународен тендер, доделен на грчка фирма, за изградба на 50-тина километри пат од Демир Капија до Смоквица (грчка граница) - не помина без голем скандал. Овојпат најдиректно е

  ...
 • РЕАГИРАЊЕ: И по предавник предавник...

  Потикнат од последниот натпис на Тони Трифуновски Седек во прилог на расветлување на вистината и на последните случувања во Карпош уште неколку информации: Во смисла на продолжениот рок за

  ...
 • Сам на себе продавам, сам од себе купувам

  Орце Камчев, фамилијарниот бизнис миленик на Груевски и кумашин на Сашо Мијалков, денес продолжи со својата медиумска одисеја. Овојпат направи нова гимнастика, „продаде„ 50% од својот удел во

  ...
 • Сашко го јавна Букефал

  Она што денес не го знаете, а треба да го знаете, е на кои се начини Фамилијата Груевски & Мијалков ја донесоа Македонија до дереџе за да биде „освајач„ на титулата Светски шампион во

  ...
 • Слику своју љубим

  Претстојните локални избори се шанса да заврши агонијата на жителите од општината Чучер Сандево, сместена на и под падините на соголената Скопска Црна Гора. Соголена од ,,дрварската мафија,,.

  ...
 • Тата Жика со сол до пленот во МНАВ...

  По објавеното писмо ОВДЕ, од вработени во Македонска Навигација а. д., за случувањата во оваа институција, поточно за криминогеното однесување на Живко Поповски (татко на министерот за надворешни

  ...
 • Тачи сред изборен корупциски скандал

  Непосредно пред првиот круг на гласање припадници на СВР Тетово, во центарот на градот го уапсиле својот колега и сограѓанин Никола Тимосиевски со 28.000 евра. Надевајќи се дека брзо ќе биде

  ...
 • Фамилијарен упад во АКРМ

  Владејачката Фамилија во Македонија, Груевски & Мијалков, по подолго размислување и подготовки, конечно сфатија дека најголемите проблеми во процесот на воспоставување контрола врз

  ...
 • Цандо, новиот неготински "Big BOSS"!?

  Акцијата „Керозин„ полека но сигурно НЕ добива на интензитет во истрагата. Според мои сознанија, во Шутка е во тек „битпазарски„ тезгарски процес на преговори со главниот актер Љупчо Пецов

  ...
 • Чавков е свртничар на криминалот кон слеп колосек

  По заминувањето на директорот на БЈБ Љупчо Тодоровски во незаслужена и присилна пензија, за упразнетото високо функционерско место во хиерархијата на МВР не седна генерал Горан Стојков (како што

  ...
 • Чешкиот ребус

  Република Македонија, земја кандидат за членство во ЕУ „што чека датум„ и никако да го дочека, има МИЗЕРНА дипломатија. Има дипломати што не примаат редовно плата, а амбасадите се во очајна

  ...
 • „Гиго - транс„

  За Глигур Коцев, неговиот криминал во Општина Градско и начинот на кој ја спроведува преродбеничката политика на ВМРО ДПМНЕ, како нејзин кадар на чело на оваа мала Општина, веће пишувавме. Се

  ...
 • „Две солзи„

  Град Охрид тргува со несреќата на своите граѓани. Охриѓани, опиени под власт на екс градоначалникот Аце Петрески, немајќи каде поради фактот дека нема резервни гробишта, своите починати ги

  ...
 • „Драгане утишај тон, пробија у етар!„

  Јунакот на оваа сторија во два дела си има повеќе лица. Така животот го научил. Перењето на биографијата, обременета со потекло од с. Турје, преку Велика Плана, до мажачката во кланот

  ...
 • „КРЦ„ крцкал, граѓанска војна крчкал...

  Помислува ли денес воопшто дека овие негови денешни сопартијци тогаш му биле политички противници и можеле да бидат жртви поради неговата (и на Фрчковски!) налудничава политика по секоја цена да

  ...
 • „Нормален ли си, брат!?„

  Јохан Тарчуловски, денес хашки затвореник и за многумина македонски херој, го помина трнливиот пат од некогашното обично момче од Љубанци, случајно влетано во полиција со посредство на црквени

  ...
 • „Прага 6„ шифра за криминалот на Мијалков

  По серијата закони за отворање и обелоденување на тајни жиро сметки по Швајцарија, Кипар, разни егзотични острови и слични дестинации, Македонскиот тајкун сатанис Сашо Мијалков мораше да се

  ...